0.5 M 5-Ethylthiotetrazole Solution (ETT in Anhydrous Acetonitrile) 50 ppm PurOligo
PurOligo
Properties
| Vapour pressure | 93.6 hPa |
| Water Solubility | Completely soluble |
| Assay Purity | ETT: ? 98%, Acetonitrile: ? 99.9% |
| B pt. | 82 °C |
| M pt. | -45°C |
| Density | 0.786 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| GHS Pictogram |
|
| Flash point | 2°C |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1993 |
Description
Other Notes
5-Ethylthiotetrazole (ETT) is an efficient activator for use in chemical synthesis of either DNA or RNA. ETT has excellent performance with respect to coupling times coupling efficiency consumption of phosphoramidites and reduction of n-1 impurities.
Application
Activation Coupling Reagent for Nucleic Acid Synthesis.
Purpose
For R&D
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form |
