1,2-Dimethoxy ethane PurCert Secondary Reference Standard For GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 48 mm Hg ( 20°C) |
| Water Solubility | Miscible |
| Autoignition temp. | 396°F |
| Explosion limit | Array |
| Assay Purity | Array |
| Refractive index | n20/D 1.379 |
| B pt. | 85°C |
| M pt. | |
| Density | 0.867 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| GHS Pictogram | |
| HS Code | 29091990 |
| Flash point | |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 10 - Combustible liquids |
Description
Application
It is commonly used as a solvent in organic synthesis electrochemistry (especially in batteries) and as a stabilizing ligand for organometallic compounds.
Purpose
Its purpose is to dissolve a wide range of polar and nonpolar substances and to coordinate with metal ions enhancing reaction efficiency and stability.
General Description
12-Dimethoxyethane is a colorless volatile flammable organic liquid with a mild ether-like odor and the chemical formula C4H10O2.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
