1,3-Butanediol PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 0.06 mmHg ( 20 °C) |
| Water Solubility | Soluble |
| Autoignition temp. | 741 °F |
| Explosion limit | 1.9-12.6%(V) |
| Assay Purity | >=99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.44 |
| B pt. | 203-204 °C |
| M pt. | -54°C |
| Density | 1.005 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H319 |
| Precautionary Statement | P264 - P280 - P305 + P351 + P338 - P337 + P313 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | 29053990 |
| Flash point | 250°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 10 - Combustible liquids |
Description
Application
It is commonly used in the production of plastics resins and as a solvent in various industrial processes.
Purpose
Its main purpose is to act as a chemical intermediate and solvent helping in the synthesis of polymers and other industrial chemicals.
General Description
Butane-13-diol is an organic compound belonging to the class of diols with two hydroxyl (OH) groups attached to a four-carbon chain.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
