1-Bromo-3-chloropropane PurTech Standard for GC [Includes characterization data]
PurTech
Properties
| Vapour pressure | 7.5 hPa at 20 °C |
| Water Solubility | 2.240 g/l at 25 °C |
| Autoignition temp. | >= 550 °C not auto-flammable |
| Assay Purity | >=99.8% |
| Refractive index | n20/D 1.486 (lit.) |
| B pt. | 144 - 145 °C |
| M pt. | -58.90°C |
| Density | 1.592 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H331,H341,H412 |
| Precautionary Statement | P202 - P261 - P304 + P340 + P311 - P308 + P313 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29037900 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 6.1C - Combustible acute toxic Cat.3 / toxic compounds or compounds which causing chronic effects |
| UN Number | 2688 |
Description
Application
1-Bromo-3-chloropropane has been used in molecular biology applications for the isolation of high quality RNA from- feline teeth. mice brain and liver tissues. human ectocervical epithelial cells. placental samples. human mesenchymal stromal cells (hMSCs).
Purpose
For R&D
General Description
BCP can be used in place of chloroform and is less toxic.The use of BCP in the single-step TRI reagent method decreases the possibility of contaminating RNA with DNA. It does not adversely affect quality or quantity of the isolated RNA. 1-Bromo-3-chloropropane is a phase separation reagent used in protocols for isolation of nucleic acids.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
