1-Dodecanol PurTech Standard for GC [Includes all characterization data]
PurTech
Properties
| Water Solubility | 1 g/L at 23 °C |
| Autoignition temp. | 500 °F |
| Explosion limit | Array |
| Assay Purity | Array |
| Refractive index | n20/D 1.442 (lit.) |
| B pt. | 260-262 °C (lit.) |
| M pt. | |
| Density | 0.833 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H319,H410 |
| Precautionary Statement | P264 - P273 - P280 - P305 + P351 + P338 - P337 + P313 - P391 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | 29051700 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
| UN Number | 3077 |
Description
Application
Manufacture of detergents and surfactants. Used in cosmetics and personal care products (emulsifier). Intermediate in production of lubricants and plasticizers. Fragrance and flavor industry.
Purpose
Used mainly as a surfactant intermediate and emulsifying agent in industrial and cosmetic products.
General Description
A saturated fatty alcohol with a 12-carbon chain typically derived from natural oils like coconut or palm kernel oil.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
