1-Pentadecanol PurCert Secondary Working Standard for GC [Includes all characterization data]
CRM
Synonym: Pentadecyl alcohol
Linear Formula:
C15H32O
Molecular Weight: 228.41 g/mol
CAS Number: 629-76-5
Properties
| Water Solubility | Insoluble |
| Assay Purity | >=95 % |
| Refractive index | n20/D 1.4507 |
| B pt. | 269-271 °C |
| M pt. | 41-44°C |
| Density | 0.836 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| GHS Pictogram | |
| HS Code | 29051990 |
| Flash point | >230°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
Description
Application
It is used in the manufacture of cosmetics surfactants lubricants and as an intermediate in organic synthesis.
Purpose
Its main purpose is to function as an emollient thickening agent and stabilizer in formulations improving texture and consistency.
General Description
1-Pentadecanol is a white waxy solid fatty alcohol with a 15-carbon straight chain and low solubility in water.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
