1-Propanol PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 10 mm Hg ( 147 °C) |
| Water Solubility | Soluble |
| Autoignition temp. | 700 °F |
| Explosion limit | 2.1-19.2%(V) |
| Assay Purity | >=99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.384 |
| B pt. | 97 °C |
| M pt. | -127°C |
| Density | 0.803 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H318,H336 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P240 - P241 - P280 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29051210 |
| Flash point | 59°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
Description
Application
It is used as a solvent in pharmaceuticals coatings inks and cleaning products as well as in the synthesis of other chemicals.
Purpose
Its main purpose is to act as a solvent and intermediate helping dissolve substances and participate in chemical reactions.
General Description
1-Propanol is a colorless flammable liquid with a mild alcohol-like odor and good miscibility with water.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form |
