1-Propanol PurTech Standard for GC [Includes all characterization data]
PurTech
Properties
| Vapour pressure | 10 mmHg (147 °C) |
| Autoignition temp. | 700 °F |
| Explosion limit | 13.7 % |
| Assay Purity | >= 99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.384 (lit.) |
| B pt. | 97 °C |
| M pt. | 127°C |
| Density | 0.804 g/mL at 25 °C |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H318,H336 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P240 - P241 - P280 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29051210 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1274 |
Description
Application
It is commonly used as a solvent in pharmaceuticals cosmetics coatings and cleaning products. It is also used as an intermediate in the manufacture of chemicals such as propyl acetate.
Purpose
The purpose of 1-propanol is to dissolve a wide range of substances in industrial and laboratory processes. It also serves as a building block in chemical synthesis and formulation of various products.
General Description
1-Propanol is a colorless flammable alcohol with the chemical formula CHOH. It has a mild alcoholic odor and is a primary alcohol with good solvent properties.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
