1-Tetradecanol PurTech Standard for GC [Includes all characterization data]
PurTech
Synonym: Myristyl alcohol, Tetradecyl alcohol
Linear Formula:
C14H30O
Molecular Weight: 214.39 g/mol
CAS Number: 112-72-1
Properties
| Water Solubility | 0.0013 g/l at 23 °C |
| Autoignition temp. | 489 °F |
| Assay Purity | >=99% |
| B pt. | 289 °C (lit.) |
| M pt. | 38 - 39 °C |
| Density | 0.823 g/mL at 25 °C |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H319,H410 |
| Precautionary Statement | P264 - P273 - P280 - P305 + P351 + P338 - P337 + P313 - P391 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | 29051990 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
| UN Number | 3077 |
Description
Application
Cosmetics & personal care- Used in creams lotions and conditioners as an emollient. Detergents- Helps in making surfactants and cleaning agents. Lubricants- Used in industrial lubricants and formulations.Chemical industry- Intermediate in producing esters and other compounds.
Purpose
Softens and moisturizes skin (emollient action). Improves texture and stability of products. Acts as a building block in chemical synthesis.
General Description
Long-chain fatty alcohol with 14 carbon atoms. Waxy solid at room temperature with mild odor. Insoluble in water but soluble in organic solvents.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
