1-vinyl-2-pyrrolidone (stabilized with N,N'-di-sec-butyl-1,4-phenylenediamine) PurCert Secondary Working Standard for GC [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 0.1 mmHg (24 °C) |
| Assay Purity | >= 99.5 % |
| B pt. | 218 °C |
| M pt. | 13°C |
| Density | 1.02-1.05 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H302 + H312 + H332,H318,H335,H351,H373 |
| Precautionary Statement | P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29337990 |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| Storage Class | 10 - Combustible liquids |
| UN Number | 2810 |
Description
Application
It is used in the production of polymers such as polyvinylpyrrolidone (PVP) in pharmaceuticals adhesives coatings inks and cosmetic formulations.
Purpose
The purpose of this compound is to act as a reactive monomer for forming polymers with binding film-forming and solubility-enhancing properties while the stabilizer helps maintain its stability and shelf life.
General Description
1-Vinyl-2-pyrrolidone (stabilized with N N-di-sec-butyl-1 4-phenylenediamine) is a clear colorless liquid monomer that may darken on exposure to light or air and contains a stabilizer to prevent unwanted polymerization during storage.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
