2,2,2-Trifluoroethanol PurChrom Ultra Eluent additive for LC-MS
PurChrom Ultra
Synonym: Trifluoroethyl alcohol
Linear Formula:
C2H3OF3
Molecular Weight: 100.04 g/mol
CAS Number: 75-89-8
Properties
| Vapour pressure | 70 mm Hg ( 25°C) |
| Autoignition temp. | ~896°F |
| Explosion limit | Array |
| Assay Purity | Array |
| Refractive index | n20/D 1.3 |
| B pt. | 77-80°C |
| M pt. | |
| Density | 1.383 g/cm3 (25°C) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226,H301 + H331,H318,H360F,H373 |
| Precautionary Statement | P202 - P210 - P280 - P301 + P310 - P304 + P340 + P311 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29055900 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3-Flammable liquids |
| UN Number | 1986 |
Description
Application
222-Trifluoroethanol is commonly used as a solvent in organic synthesis and in biochemical studies particularly for protein and peptide structure analysis.
Purpose
222-Trifluoroethanol is used to stabilize secondary structures like -helices in proteins and to provide a polar medium for specialized chemical reactions.
General Description
222-Trifluoroethanol (TFE) PurChrom Ultra is a high-purity volatile fluorinated alcohol designed for LC-MS applications. It offers strong hydrogen bond disruption excellent solubility in aqueous-organic mixtures and low background interference enhancing chromatographic performance and mass spectrometric compatibility.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
