2,2,3-Trimethylbutane PurTech Standard for GC [Includes all characterization data]
PurTech
Synonym: Pentamethylethane, Triptane
Linear Formula:
C7H16
Molecular Weight: 100.21 g/mol
CAS Number: 464-06-2
Properties
| Vapour pressure | 232.28 hPa (37.7 °C) |
| Autoignition temp. | 842 °F |
| Explosion limit | ~7 % |
| Assay Purity | >= 96 % |
| Refractive index | n20/D 1.389 |
| B pt. | 80.9°C |
| M pt. | -25 °C |
| Density | 0.69 g/mL at 25 °C |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H304,H315,H336,H410 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P273 - P301 + P310 - P303 + P361 + P353 - P331 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29011000 |
| Flash point | -7 °C |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1206 |
Description
Application
It is used in the petroleum and aviation industries as a blending component in high-performance fuels particularly in aviation gasoline. It has historically been used as a reference compound in studies of octane ratings and combustion characteristics. In addition it is used in laboratory research to study hydrocarbon properties fuel chemistry and isomerization processes.
Purpose
It has a high-octane fuel component. Due to its highly branched structure it resists knocking during combustion in internal combustion engines making it valuable for improving fuel efficiency and engine performance.
General Description
Its structure consists of a butane backbone with three methyl groups attached at the 2nd 2nd and 3rd carbon atoms. This high degree of branching makes it a compact stable and nonpolar molecule. It is a colorless volatile liquid that is insoluble in water but soluble in organic solvents.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
