2,2,5-Trimethylhexane PurReagent, >=99%
PurReagent
Synonym: 2,2,5-trimethylhexane
Linear Formula:
C9H20
Molecular Weight: 128.26 g/mol
CAS Number: 3522-94-9
Properties
| Water Solubility | 1.15mg/L(25 ºC) |
| Assay Purity | >=99% |
| B pt. | 122°C |
| M pt. | -105.76°C |
| Density | 0.71 g/cm3 |
| Form | liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H304, H225 |
| Precautionary Statement | P501 - P240 - P210 - P233 - P243 - P241 - P242 - P280 - P370 + P378 - P331 - P303 + P361 + P353 - P301 + P310 - P403 + P235 - P405 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | NA |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| UN Number | UN1920 |
Description
Application
Fuel component Used in gasoline blending to improve octane rating helping engines run more efficiently and resist knocking. Reference compound Sometimes used in research to study fuel performance and hydrocarbon behavior. Solvent (limited use) Can act as a non-polar solvent in chemical processes.
Purpose
For R&D
General Description
It is a colorless volatile liquid with a gasoline-like odor.Being a highly branched alkane it has better combustion properties compared to straight-chain hydrocarbons.It is non-polar insoluble in water and soluble in organic solvents.Typically found in petroleum fractions and refined fuels.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
