2,4-Dichloropyrimidine PurTech Standard for GC [Includes all characterization data]
PurTech
Properties
| Assay Purity | >=99% |
| B pt. | 101 °C |
| M pt. | 57 - 61 °C |
| Density | 1.493 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H315,H319,H335 |
| Precautionary Statement | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | NA |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
Description
Application
Pharmaceuticals- Key intermediate in the synthesis of drugs. Agrochemicals- Used in making pesticides and herbicides. Chemical research- Building block for heterocyclic compounds.
Purpose
Acts as a reactive intermediate for substitution reactions. Helps in constructing biologically active molecules. Supports synthesis of medicinal and agricultural chemicals.
General Description
Heterocyclic aromatic compound with a pyrimidine ring. Contains two chlorine atoms at positions 2 and 4. Reactive intermediate.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
