2-Butanol PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Synonym: 2-Butanol, sec-Butyl alcohol
Linear Formula:
C4H10O
Molecular Weight: 74.12
CAS Number: 78-92-2
Properties
| Vapour pressure | 12.5 mmHg ( 20°C) |
| Water Solubility | 12.5 g/100 mL |
| Explosion limit | 9.8 % |
| Assay Purity | >=99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.397 |
| B pt. | 98°C |
| M pt. | 115°C |
| Density | 0.808 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226,H319,H335,H336 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | 29051490 |
| Flash point | 80°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1120 |
Description
Application
It is used as a solvent in coatings inks and as an intermediate in the production of chemicals like methyl ethyl ketone.
Purpose
Its main purpose is to function as a solvent and as a chemical intermediate in industrial manufacturing processes.
General Description
2-Butanol is a secondary alcohol with the molecular formula CHO where the hydroxyl (OH) group is attached to the second carbon atom.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
