2-Chloropropane PurCert Secondary working Standard [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 28.11 psi ( 55 °C) |
| Water Solubility | 3.1 g/L (20 ºC) |
| Autoignition temp. | 590 °C |
| Explosion limit | 2.8-10.7%(V) |
| Assay Purity | >=99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.395 |
| B pt. | 35 °C |
| M pt. | -118°C |
| Density | 0.859 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H302 + H312 + H332 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P312 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29031990 |
| Flash point | 31°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 2356 |
Description
Application
It is used as a solvent and as an intermediate in the manufacture of pharmaceuticals and other chemicals.
Purpose
Its purpose is to participate in chemical reactions (like substitution and elimination) to help produce a variety of useful compounds.
General Description
2-Chloropropane is a colorless volatile organic compound with a chlorine atom attached to the second carbon of propane.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
