2-Methylpentane PurCert Secondary Reference Standard for GC [Includes all characterization data]
PurCert
Synonym: Isohexane, 2-Methylpentane
Linear Formula:
C6H14
Molecular Weight: 86.18 g/mol
CAS Number: 107-83-5
Properties
| Autoignition temp. | 583 °F |
| Explosion limit | 7 % |
| Assay Purity | >=99% |
| Refractive index | n20/D 1.371 (lit.) |
| B pt. | 62 °C (lit.) |
| M pt. | -154 °C (lit.) |
| Density | 0.653 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H304,H315,H336,H411 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P273 - P301 + P310 - P303 + P361 + P353 - P331 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 27101290 |
| Flash point | -7 °C |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1208 |
Description
Application
Solvent- Used for dissolving oils fats and non-polar organic compounds. Chromatography- Component in mobile phases (especially in techniques like Gas Chromatography). Chemical analysis- Used as a reference standard or calibration compound. Fuel research- Studied for combustion and octane rating properties. Extraction processes- Separation of hydrophobic substances.
Purpose
Its main purpose is to serve as a non-polar solvent and reference compound in laboratory and industrial applications.
General Description
2-Methylpentane is a colorless highly volatile non-polar hydrocarbon solvent. It is an isomer of hexane and has low boiling point and low water solubility making it useful in evaporation-based processes.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
