3-(Trifluoromethyl)aniline PurCert Secondary Working Standard [Includes all characterization data]
PurCert
Synonym: 3-Aminobenzotrifluoride
Linear Formula:
C7H6F3N
Molecular Weight: 161.12 g/mol
CAS Number: 98-16-8
Properties
| Vapour pressure | 0.3 mm Hg ( 20°C) |
| Water Solubility | 5 g/L (20 ºC) |
| Assay Purity | >= 99 % |
| Refractive index | n20/D 1.480 (lit.) |
| B pt. | 187°C (lit.) |
| M pt. | 5-6°C(lit.) |
| Density | 1.29 g/mL at 25°C (lit.) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H302+H312,H315,H318,H411 |
| Precautionary Statement | P264-P273-P280-P301+P312-P302+P352+P312-P305+P351+P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29214399 |
| Flash point | 185°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 6.1A - Combustible acute toxic Cat. 1 and 2 / very toxic hazardous materials flash_point_f |
| UN Number | 2948 |
Description
Application
It is used as a chemical intermediate in the production of pharmaceuticals agrochemicals dyes and other specialty organic compounds.
Purpose
Its purpose is to introduce the trifluoromethyl group into chemical structures enhancing properties such as stability reactivity and biological activity of the final products.
General Description
3-(Trifluoromethyl)aniline is an aromatic organic compound consisting of a benzene ring substituted with an amino group and a trifluoromethyl group .
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
