4-Methylmorpholine PurCert Standard for GC
PurCert
Synonym: N-Methylmorpholine, NMM
Linear Formula:
C5H11NO
Molecular Weight: 101.15 g/mol
CAS Number: 109-02-4
Properties
| Water Solubility | at 20 °C soluble |
| Assay Purity | >=99% |
| B pt. | 115 - 116 °C |
| M pt. | -66°C-lit |
| Density | 0.92 g/cm3 at 25 °C - lit. |
| Form | liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H302,H314 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | NA |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 2535 |
Description
Application
Solvent and base in organic synthesis Used in pharmaceutical manufacturing Component in producing NMMO (N-methylmorpholine N-oxide) for cellulose processing (e.g. fiber production) Used as a catalyst in polymer and resin industries
Purpose
Its purpose is to help reactions occur efficientlyas a base catalyst and solvent in chemical processes.
General Description
A colorless hygroscopic liquid with an amine-like odorBelongs to the tertiary amine familyMiscible with water and many organic solventsActs as a base and catalyst in chemical reactions
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form |
