Ac-D-2-Nal-OH PurCert Secondary Working Standard [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Assay Purity | >=98 % |
| Refractive index | n 20/D 1.5200 |
| B pt. | 400.53°C |
| Density | 1.1391 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H302, H315, H319, H335 |
| Precautionary Statement | P261, P264, P270, P271, P280, P302+P352, P304+P340, P321, P330, P362+P364, P405, P501 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | 29242990 |
| Storage Temp. | -20°C |
Description
Application
Ac-D-2-Nal-OH is used in peptide synthesis and biochemical research particularly in designing modified peptides and studying protein interactions.
Purpose
Ac-D-2-Nal-OH is used to introduce hydrophobic and structural constraints into peptides helping to investigate structureactivity relationships.
General Description
Ac-D-2-Nal-OH is an acetylated derivative of the amino acid D-2-naphthylalanine containing a naphthalene ring that imparts hydrophobic character.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form |
