Acetaldehyde diethyl acetal PurCert Secondary Working Standard [Includes all characterization data]
CRM
Synonym: 1,1-Diethoxyethane, Acetal
Linear Formula:
C6H14O2
Molecular Weight: 118.17 g/mol
CAS Number: 105-57-7
Properties
| Vapour pressure | 20 mmHg ( 20 °C) |
| Water Solubility | 46 g/L (25 ºC) |
| Autoignition temp. | 446 °F |
| Explosion limit | 10.4 % |
| Assay Purity | >=99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.379-1.383 |
| B pt. | 102 °C |
| M pt. | -100°C |
| Density | 0.831 g/mLat 25°C (lit.) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H315,H319 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P240 - P241 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29110000 |
| Flash point | -6°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1088 |
Description
Application
It is commonly used as a reagent and intermediate in organic synthesis especially for protecting aldehyde groups during chemical reactions.
Purpose
Its main purpose is to act as a stable protecting group for aldehydes preventing unwanted reactions until the functional group needs to be restored.
General Description
Acetaldehyde diethyl acetal is a colorless volatile liquid with a mild fruity odor chemically classified as an acetal derived from acetaldehyde and ethanol.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
