Acetamide PurCert Secondary Working Standard for GC [Includes all characterization data]
PurCert
Properties
| Vapour pressure | 1 mmHg ( 65 °C) |
| Water Solubility | 2000 g/L (20 ºC) |
| Assay Purity | >=98% |
| Refractive index | n20/D 1.4274 |
| B pt. | 221°C |
| M pt. | 78-82°C |
| Density | 1.159 g/cm3 (20 °C) |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H351 |
| Precautionary Statement | P201 - P202 - P280 - P308 + P313 - P405 - P501 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | 29241900 |
| Flash point | 220-222°C |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
Description
Application
Acetamide is used in the manufacture of pharmaceuticals dyes and plasticizers. It is also used as a solvent in some chemical reactions and as a stabilizer in certain industrial processes. In addition it is applied in research laboratories for studying amide chemistry and developing new organic compounds.
Purpose
The main purpose of acetamide is to act as an intermediate in organic synthesis. It is used as a starting material or building block for producing a variety of chemical compounds especially in industrial and laboratory processes.
General Description
Acetamide is the simplest amide derived from acetic acid. It is a white crystalline solid that is slightly soluble in water and has a mild odor. Its chemical structure contains an amide group attached to a methyl group which gives it moderate reactivity in chemical reactions.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
