Acetone PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Synonym: 2-Propanone; Dimethyl Ketone
Linear Formula:
C3H6O
Molecular Weight: 58.08 g/mol
CAS Number: 67-64-1
Properties
| Vapour pressure | 184 mmHg ( 20 °C) |
| Autoignition temp. | 465°C |
| Explosion limit | 12.00% |
| Assay Purity | > 99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.359 |
| B pt. | 56 °C/760 mmHg |
| M pt. | -94°C |
| Density | 0.791 g/mL at 25 °C |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H319,H336 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29141100 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1090 |
Description
Application
It is widely used as a solvent in industries for dissolving paints varnishes resins plastics and in products like nail polish remover.
Purpose
Its main purpose is to act as an effective solvent and chemical intermediate in manufacturing and laboratory processes.
General Description
Acetone is a colorless highly volatile and flammable liquid with a characteristic sweet odor classified as the simplest ketone with the formula (CH3)2CO.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
