Acetone PurTech Standard for GC [Includes all characterization data]
PurTech
Synonym: 2-Propanone; Dimethyl Ketone
Linear Formula:
C3H6O
Molecular Weight: 50.08 g/mol
CAS Number: 67-64-1
Properties
| Vapour pressure | 184 mmHg ( 20 °C) |
| Explosion limit | 13.2 % |
| B pt. | 56 °C/760 mmHg (lit.) |
| M pt. | 94°C(lit.) |
| Density | 0.791 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H319,H336 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29141100 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1090 |
Description
Application
It is widely used as a solvent in laboratories and industries particularly in nail polish removers paint thinners and for cleaning purposes.
Purpose
Its main purpose is to dissolve organic substances effectively and to act as a fast-evaporating cleaning and processing agent.
General Description
Acetone is a colorless highly volatile and flammable organic compound classified as the simplest ketone with a characteristic sweet odor.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form |
