Acetonitrile PurSolv Hyper, Gradient grade, for HPLC, >=99.90%
PurSolv Hyper for HPLC
Synonym: ACN; Methyl cyanide
Linear Formula:
C2H3N
Molecular Weight: 41.05 g/mol
CAS Number: 75-05-8
Properties
| Vapour pressure | 97 hPa (20°C) |
| Autoignition temp. | 973°F |
| Explosion limit | 0.16 |
| Assay Purity | >=99.90 % |
| B pt. | 82°C |
| M pt. | -45°C |
| Density | 0.7857 g/cm3 (20°C) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225-H302 + H312 + H332-H319 |
| Precautionary Statement | P210 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29269000 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1648 |
Description
Application
Acetonitrile is a versatile polar aprotic solvent widely used in high-performance liquid chromatography (HPLC) as a mobile phase in pharmaceutical manufacturing for drug synthesispurification and for oil extraction
Purpose
Acts primarily to dissolve non-polar and polar compounds for extractions reactions and chromatography separations.
General Description
Acetonitrile is a clear volatile polar aprotic solvent with a mild ether-like odor. It is miscible with water and most organic solvents offering excellent solvency and low viscosity.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
