Acetonitrile PurSolv Plus for pesticide residue analysis, >=99.9%
PurSolv
Properties
| Vapour pressure | 72.8 mm Hg ( 20°C) |
| Assay Purity | >= 99.9% |
| Refractive index | n20/D 1.344(lit.) |
| B pt. | 81-82°C (lit.) |
| M pt. | -45°C(lit.) |
| Density | 0.786 g/mL at 25°C (lit.) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H302 + H312 + H332,H319 |
| Precautionary Statement | P210 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29269095 |
| Flash point | 48°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1648 |
Description
Purpose
Its primary purpose is to dissolve both polar and non-polar compounds effectively due to its high dipole moment (3.92 D) and low nucleophilicity enabling clean reactions and separations without interfering in aprotic environments.
General Description
Acetonitrile (CHCN) is a colorless volatile liquid with a sweet ether-like odor featuring a linear structure where a methyl group (CH-) is bonded to a cyano group (-CN) making it a polar aprotic solvent with a boiling point of 8182C.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
