Acetyl Chloride PurCert Secondary Working Standard for GC [Includes all characterization data]
PurCert
Properties
| Vapour pressure | 11.69 psi ( 20 °C) |
| Water Solubility | Decomposes violently in water |
| Autoignition temp. | 1353 °F |
| Explosion limit | Array |
| Assay Purity | Array |
| Refractive index | n20/D 1.389 |
| B pt. | 52 °C |
| M pt. | |
| Density | 1.104 g/mL at 25°C |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H314 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P240 - P280 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29159099 |
| Flash point | |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1717 |
Description
Application
Acetyl chloride is widely used in the manufacture of pharmaceuticals dyes and agrochemicals. It is commonly employed in organic synthesis to prepare esters amides and other acetylated compounds. In the chemical industry it also serves as an intermediate for producing acetic acid derivatives and other fine chemicals.
Purpose
The main purpose of acetyl chloride is to act as an acetylating agent. It is used to introduce an acetyl group into organic molecules particularly in reactions involving alcohols amines and aromatic compounds. This ability makes it valuable in modifyin
General Description
Acetyl chloride is a colorless to pale yellow liquid . It belongs to the class of acyl chlorides and consists of an acetyl group bonded to a chlorine atom. It has a sharp pungent odor and reacts vigorously with water producing hydrochloric acid and acetic acid fumes which makes it corrosive and moisture-sensitive.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
