Acrylic acid (Stabilized) PurCert Secondary Working Standard for GC [Includes all characterization data]
PurCert
Properties
| Vapour pressure | 4 mm Hg ( 20 °C) |
| Water Solubility | 1,000 g/l at 25 °C |
| Autoignition temp. | 438 °C |
| Assay Purity | Array |
| Refractive index | n20/D 1.421 |
| B pt. | 141 °C |
| M pt. | |
| Density | 1.051 g/mL at 25 °C |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226 - H302 + H312 + H332 - H314 - H335 - H410 |
| Precautionary Statement | P210 - P273 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29161100 |
| Flash point | |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 2218 |
Description
Application
Acrylic acid is widely used in the manufacture of superabsorbent polymers which are used in products like diapers and sanitary items. It is also used in the production of adhesives paints coatings and sealants due to its strong binding properties.
Purpose
The main purpose of acrylic acid is to act as a key raw material (monomer) in the production of polymers and copolymers. Its reactive double bond allows it to form a wide range of materials with useful properties such as flexibility adhesion.
General Description
Acrylic acid is a colorless liquid with a sharp acrid odor. It is an unsaturated carboxylic acid containing both a double bond and a carboxyl group which makes it highly reactive and suitable for polymerization. It is usually produced from propylene through oxidation.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
