Allylamine PurCert Secondary Working Standard [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 4.09 psi ( 20 °C) |
| Water Solubility | Miscible |
| Explosion limit | 22 % |
| Assay Purity | >=99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.420 |
| B pt. | 53 °C |
| M pt. | 88°C |
| Density | 0.7630 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| GHS Pictogram | |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| UN Number | 2334 |
Description
Application
It is used as an intermediate in the synthesis of pharmaceuticals resins polymers and agrochemicals.
Purpose
Its main purpose is to serve as a reactive building block in organic synthesis particularly for introducing amine functional groups into compounds.
General Description
Allylamine is a colorless to pale yellow liquid with a strong ammonia-like odor classified as an unsaturated primary amine with the formula C3H5NH2.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
