Ammonium dihydrogen phosphate PurSure, ACS, Reag. Ph. Eur., >=99.0%
PurSure
Properties
| Vapour pressure | < 0.001 hPa at 20 °C |
| Water Solubility | 368 g/L (20 ºC) |
| Assay Purity | >=99% |
| Refractive index | n20/D 1.525 |
| M pt. | 190 °C |
| Density | 1.80 g/cm3 at 20 °C |
| Form | Solid |
Safety Information
| GHS Pictogram | |
| HS Code | 31051000 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 13 - Non Combustible Solids |
Description
Application
Ammonium dihydrogen phosphate is commonly used as a fertilizer in agriculture as well as in fire extinguishers and food processing industries.
Purpose
Its purpose is to supply essential nutrients like nitrogen and phosphorus to plants and to act as a flame retardant or buffering agent in various applications.
General Description
Ammonium dihydrogen phosphate is an inorganic compound composed of ammonium and dihydrogen phosphate ions typically appearing as a white crystalline solid that is highly soluble in water.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
