Ammonium formate PurChrom Ultra for LC-MS, Eluent additive for UHPLC-MS
PurChrom Ultra
Synonym: Formic acid ammonium salt
Linear Formula:
CH5N2O2
Molecular Weight: 63.06 g/mol
CAS Number: 540-69-2
Properties
| Vapour pressure | 0.033Pa at 25°C |
| Water Solubility | H2O: 1 M at 20 °C |
| Assay Purity | >=99 % |
| Refractive index | n20/D 1.4164 |
| B pt. | 103.28°C |
| M pt. | 119-121°C |
| Density | 1.26 g/mL at 25°C |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H319 |
| Precautionary Statement | P264 - P280 - P305 + P351 + P338 - P337 + P313 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | 29151200 |
| Flash point | 104°C |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
Description
Application
Ammonium formate is commonly used in analytical chemistry especially in liquid chromatographymass spectrometry (LC-MS) as a buffer and mobile phase additive.
Purpose
Ammonium formate is used to maintain a stable pH and enhance ionization efficiency for accurate detection and separation of compounds.
General Description
Ammonium formate is a white crystalline water-soluble salt formed from ammonia and formic acid.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
