Amylmetacresol PurCert Secondary Reference Standard (Traceable to EP CRS) [Includes all characterization data]
PurCert
Synonym: 5-Methyl-2-pentylphenol
Linear Formula:
C12H18O
Molecular Weight: 178.27 g/mol
CAS Number: 1300-94-3
Properties
| Assay Purity | >=98% |
| Refractive index | n20/D 1.51 |
| B pt. | 139 °C/15 mmHg |
| M pt. | 24°C |
| Density | 0.941 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H302 |
| Precautionary Statement | P264 - P270 - P301 + P312 - P501 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | 29071990 |
| Flash point | 125°C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| Storage Class | 10 - Combustible liquids |
| UN Number | 3145 |
Description
Application
The application of amylmetacresol is primarily in the treatment of minor mouth and throat infections. It helps relieve symptoms like sore throat irritation and discomfort caused by bacterial or viral infections.
Purpose
The purpose of this compound is to kill or inhibit the growth of microorganisms in the oral cavity and throat thereby reducing infection and soothing inflammation.
General Description
Amylmetacresol is a mild antiseptic substance commonly used in medicated throat lozenges. It is often combined with other agents such as dichlorobenzyl alcohol to enhance its effectiveness.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
