Aniline PurTech Standard for GC [Includes all characterization data]
PurTech
Properties
| Vapour pressure | 0.49 hPa (20 °C) |
| Water Solubility | Soluble |
| Autoignition temp. | 540 °C |
| Explosion limit | Array |
| Assay Purity | Array |
| B pt. | 184 °C |
| M pt. | |
| Density | 1.021 g/cm3 (20 °C) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H301 + H311 + H331,H317,H318,H341,H351,H372,H410 |
| Precautionary Statement | P273 - P280 - P301 + P310 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P311 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29214190 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 6.1A - Combustible acute toxic Cat. 1 and 2 / very toxic hazardous materials |
| UN Number | 1547 |
Description
Application
Manufacture of dyes pigments and rubber chemicals. Intermediate in pharmaceutical production. Used in production of polyurethane foams and industrial chemicals. Laboratory reagent in organic synthesis.
Purpose
Primarily used as a chemical intermediate for making dyes drugs and industrial products.
General Description
It is an aromatic amine derived from benzene and is moderately soluble in water.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
