Antimony(III) chloride, PurReagent >99.0%
PurReagent
Synonym: Antimony trichloride
Linear Formula:
Cl3Sb
Molecular Weight: 228.119 g/mol
CAS Number: 10025-91-9
Properties
| Vapour pressure | 1 mm Hg ( 49 °C) |
| Autoignition temp. | No data available |
| Explosion limit | Array |
| Assay Purity | Array |
| Refractive index | No data available |
| B pt. | 223 °C |
| M pt. | |
| Density | 3,14 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H314,H411 |
| Precautionary Statement | P260 - P273 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram | |
| Signal word | Danger |
| HS Code | NA |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 8A - Combustible corrosive hazardous materials |
| UN Number | 1730 |
Description
Application
It serves as a Lewis acid catalyst in organic synthesis a chlorinating agent and a reagent in flameproofing compositions for textiles.
Purpose
For R&D
General Description
Antimony(III) chloride is a colorless to white crystalline solid with the formula SbCl highly moisture-sensitive and hydrolyzing to form oxychloride and HCl gas.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form |
