Benzaldehyde PurCert Secondary Reference Standard For GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 4 mmHg ( 45°C) |
| Water Solubility | Soluble |
| Autoignition temp. | 374°F |
| Explosion limit | 1.4 %, 20 °F |
| Assay Purity | >=99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.545 |
| B pt. | 178-179°C |
| M pt. | 26°C |
| Density | 1.05 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H302 + H332,H315,H319,H335,H360Df,H411 |
| Precautionary Statement | P273 - P301 + P312 - P302 + P352 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29122100 |
| Flash point | 145°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 6.1C - Combustible acute toxic Cat.3 / toxic compounds or compounds which causing chronic effects |
| UN Number | 1990 |
Description
Application
Benzaldehyde is widely used in flavorings perfumes and as an intermediate in the synthesis of dyes pharmaceuticals and resins.
Purpose
Its primary purpose is to impart almond flavor and fragrance as well as to serve as a key building block in organic chemical manufacturing.
General Description
Benzaldehyde is a colorless liquid with a characteristic almond-like odor belonging to the class of aromatic aldehydes.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
