Benzene PurCert Secondary Reference Standard For GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 166 mmHg |
| Autoignition temp. | 1043°F |
| Explosion limit | 8 % |
| Assay Purity | >=99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.501 |
| B pt. | 80°C |
| M pt. | 5.5°C |
| Density | 0.874 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H304,H315,H319,H340,H350,H372,H412 |
| Precautionary Statement | P210 - P273 - P301 + P310 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 - P331 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29022000 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1114 |
Description
Application
Benzene is widely used as a starting material in the production of chemicals such as plastics synthetic fibers dyes detergents and pharmaceuticals.
Purpose
The main purpose of benzene is to serve as an important industrial solvent and intermediate for manufacturing a wide range of chemical products.
General Description
Benzene is an organic aromatic hydrocarbon with the chemical formula CH. It consists of six carbon atoms arranged in a hexagonal ring with one hydrogen atom attached to each carbon.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
