Benzo(a)anthracene PurCert Secondary Working Standard [Includes all characterization data]
PurCert Standard
Synonym: 1,2-Benzanthracene, Tetraphene
Linear Formula:
C18H12
Molecular Weight: 228.29
CAS Number: 56-55-3
Properties
| Assay Purity | Array |
| B pt. | 437.6 °C |
| M pt. | |
| Density | 1.274 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H350,H410 |
| Precautionary Statement | P202 - P273 - P280 - P308 + P313 - P391 - P405 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29029090 |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| Storage Class | 6.1C - Combustible acute toxic Cat.3 / toxic compounds or compounds which causing chronic effects |
| UN Number | 3077 |
Description
Application
It is mainly used in scientific research to study environmental pollution and the behavior of PAHs. It is also used as a reference compound in the analysis of air soil and water contamination.
Purpose
The purpose of benzo(a)anthracene is to help researchers understand its carcinogenic and toxic properties supporting the evaluation of environmental hazards and the development of safety standards.
General Description
Benzo(a)anthracene is a polycyclic aromatic hydrocarbon (PAH) made up of four fused benzene rings. It is a pale yellow crystalline compound formed during the incomplete combustion of organic materials such as coal oil and tobacco.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
