Benzyl alcohol PurCert Secondary reference standard for GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 13.3 mmHg ( 100 °C) |
| Water Solubility | 4.29 g/100 mL |
| Autoignition temp. | 817 °F |
| Explosion limit | 1.3-13%(V) |
| Assay Purity | >=99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.539 |
| B pt. | 203-205 °C |
| M pt. | 16-13°C |
| Density | 1.045 g/mL at 25°C (lit.) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H302 + H332,H319 |
| Precautionary Statement | P261 - P264 - P271 - P301 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | 29062100 |
| Flash point | 201°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 10 - Combustible liquids |
| UN Number | 3334 |
Description
Application
It is widely applied in pharmaceuticals cosmetics and industrial products as a preservative solvent and fragrance ingredient.
Purpose
Its main purpose is to prevent microbial growth and to dissolve other substances effectively in various formulations.
General Description
Benzyl alcohol is a colorless liquid with a mild pleasant aroma commonly used as a solvent and preservative.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
