Bicyclohexyl PurCert Secondary Working Standard [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Autoignition temp. | 473°F |
| Assay Purity | >=99% |
| Refractive index | n20/D 1.478 |
| B pt. | 227°C |
| M pt. | 3-4°C |
| Density | 0.864g/mLat 25°C |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H302,H304,H335,H410 |
| Precautionary Statement | P261 - P264 - P271 - P273 - P301 + P310 - P331 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29021990 |
| Flash point | 92°C |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 10 - Combustible liquids |
| UN Number | 3082 |
Description
Application
It is used in organic synthesis as a solvent and in studies involving liquid crystals and heat transfer materials.
Purpose
Its primary purpose is to serve as a stable non-polar medium or intermediate in chemical reactions and industrial processes.
General Description
Bicyclohexyl is a saturated hydrocarbon consisting of two cyclohexane rings linked by a single bond appearing as a colorless liquid or solid.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
