Bis(trifluoromethanesulfonyl)imide PurReagent, >=99%
PurReagent
Synonym: Trifluoromethanesulfonimide
Linear Formula:
C2HF6NO4S2
Molecular Weight: 281.14 g/mol
CAS Number: 82113-65-3
Properties
| Assay Purity | >=99% |
| B pt. | 90-91°C (lit.) |
| M pt. | 52-56°C(lit.) |
| Density | 1.36 g/cm3 |
| Form | Lumps |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H301,H318,H412 |
| Precautionary Statement | P264 - P273 - P280 - P301 + P310 - P305 + P351 + P338 - P405 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29350090 |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| Storage Class | 6.1D - Non-combustible acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| UN Number | 2811 |
Description
Application
It is widely used in lithium-ion battery electrolytes ionic liquids and electrochemical devices.
Purpose
It enhances conductivity and stability in electrolytes enabling efficient ion transport and improved performance of energy storage systems.
General Description
A large fluorinated anion known for high thermal stability low nucleophilicity and excellent ionic conductivity.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
