Bromotrifluoromethane PurCert Secondary Working Standard [Includes all characterization data]
PurCert
Synonym: Trifluorobromomethane
Linear Formula:
CBrF3
Molecular Weight: 148.91 g/mol
CAS Number: 75-63-8
Properties
| Vapour pressure | 97 mmHg (20 °C) |
| Water Solubility | Very soluble |
| Autoignition temp. | 385 °C |
| Assay Purity | >=98% |
| B pt. | 65 °C |
| M pt. | -93.9°C |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225-301-H311-H315-H320-H332-H336-H360-H370 |
| Precautionary Statement | P202-P233-P262-P264-P280-P284-P331-P338-P360 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| Flash point | 52°F(11°C)(tcc) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UN Number | 1230 |
Description
Application
It has been used as a fire extinguishing agent and in specialized industrial applications such as refrigeration and chemical synthesis.
Purpose
Its purpose is to suppress fires by interrupting the chemical reaction of combustion and to serve as a source of bromine and fluorine in chemical processes.
General Description
Bromotrifluoromethane is a halogenated organic compound composed of carbon bromine and fluorine known for its stability and high density.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
