Butyl acetate PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Synonym: n-butyl acetate, butyl ethanoate
Linear Formula:
C6H12O2
Molecular Weight: 116.16
CAS Number: 123-86-4
Properties
| Vapour pressure | 15 mmHg ( 25°C), 8 mmHg ( 20°C) |
| Autoignition temp. | 790°F |
| Explosion limit | 7.6 % |
| Assay Purity | >= 99 % |
| Refractive index | n20/D 1.394 |
| B pt. | 124-126°C |
| M pt. | 78°C |
| Density | 0.88 g/mL at 25°C |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226,H336 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P243 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | 29153300 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1123 |
Description
Application
It is widely used as a solvent in paints coatings lacquers and inks as well as in the manufacture of adhesives and in the fragrance and flavor industry.
Purpose
The purpose of butyl acetate is to dissolve and disperse various substances effectively improve application properties of coatings and provide a desirable odor in consumer products.
General Description
Butyl acetate is an organic ester formed from butanol and acetic acid typically appearing as a colorless liquid with a pleasant fruity odor and good solvency properties.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
