Calcium D-gluconate anhydrous PurCert Secondary Reference Standard (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 0.004Pa at 20°C |
| Water Solubility | Sparingly soluble |
| Assay Purity | >=98 % |
| B pt. | 400°C |
| M pt. | 195°C |
| Density | 1.677 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| GHS Pictogram | |
| HS Code | 29181610 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
Description
Application
It is widely used in pharmaceuticals food additives and as a dietary supplement ingredient to provide a stable and easily absorbed source of calcium.
Purpose
Its primary purpose is to replenish or maintain calcium levels in the body supporting bone strength muscle function and normal nerve signaling.
General Description
Calcium D-gluconate is the calcium salt of D-gluconic acid typically found as a white odorless crystalline or granular powder that is water-soluble.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
