Calcium propionate PurCert Secondary Reference Standard (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Synonym: Propionic acid calcium salt
Linear Formula:
C6H10CaO4
Molecular Weight: 186.22 g/mol
CAS Number: 4075-81-4
Properties
| Vapour pressure | 0-399Pa at 20-23°C |
| Water Solubility | 1 g/10 mL |
| Assay Purity | Array |
| M pt. | |
| Density | 1.410 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H318,H335 |
| Precautionary Statement | P261 - P271 - P280 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 - P403 + P233 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29155000 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
Description
Application
It is widely used as a food preservative especially in baked goods to inhibit the growth of molds and bacteria.
Purpose
Its main purpose is to extend shelf life by preventing spoilage and maintaining the safety and quality of food products.
General Description
Calcium propionate is a calcium salt of propionic acid appearing as a white crystalline or powdery substance with good stability.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
