Carbazole PurCert Secondary Reference Standard (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 400 mmHg ( 323°C) |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 19 ºC |
| Refractive index | n20/D 1.6192 |
| B pt. | 355°C |
| M pt. | 243-246°C |
| Density | 1.1 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H341,H351,H413 |
| Precautionary Statement | P202 - P273 - P280 - P308 + P313 - P405 - P501 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | 29339990 |
| Flash point | 220°C |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
| UN Number | 3077 |
Description
Application
it is used in the manufacture of dyes pharmaceuticals and organic electronic materials such as OLEDs.
Purpose
Its main purpose is to serve as a building block in the synthesis of functional materials and chemical intermediates.
General Description
Carbazole is a heterocyclic aromatic organic compound consisting of two benzene rings fused on either side of a nitrogen-containing five-membered ring.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form |
