Carbon tetrachloride PurCert Secondary Reference Standard For GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 121.3 hPa at 20°C |
| Water Solubility | Insoluble |
| Assay Purity | >=99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.460-1.461 |
| B pt. | 76-77 °C |
| M pt. | -23°C |
| Density | 1.594 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H301 + H311 + H331,H317,H351,H372,H412,H420 |
| Precautionary Statement | P273 - P280 - P301 + P310 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P311 - P502 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29031400 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 6.1B - Non-combustible acute toxic Cat. 1 and 2 / very toxic hazardous materials |
| UN Number | 1846 |
Description
Application
It has been used as a solvent in fire extinguishers and in the production of refrigerants and chlorinated compounds (now largely restricted).
Purpose
Its main purpose was to act as an effective solvent and chemical intermediate though its use is limited today due to toxicity and environmental concerns.
General Description
Carbon tetrachloride is a colorless non-flammable organic compound with the formula CCl4 consisting of one carbon atom bonded to four chlorine atoms.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
