Cefoperazone PurCert Secondary Working Standard [Includes all characterization data]
CRM
Synonym: Cefoperazone
Linear Formula:
C25H27N9O8S2
Molecular Weight: 645.67 g/mol
CAS Number: 62893-19-0
Properties
| Assay Purity | >=98 % |
| M pt. | 173°C |
| Density | 1.670 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H317,H334 |
| Precautionary Statement | P261 - P272 - P280 - P284 - P302 + P352 - P304 + P340 + P312 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 98020000 |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
Description
Application
It is used in clinical settings to treat infections such as respiratory tract infections urinary tract infections skin infections and intra-abdominal infections.
Purpose
Its primary purpose is to inhibit bacterial cell wall synthesis thereby killing or stopping the growth of susceptible bacteria.
General Description
Cefoperazone is a third-generation cephalosporin antibiotic that is effective against a broad range of bacterial infections.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
