Cetylpyridinium chloride monohydrate PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Water Solubility | Soluble |
| Assay Purity | Array |
| M pt. | |
| Density | 0.936 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H302,H315,H318,H330,H335,H400 |
| Precautionary Statement | P273 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29333990 |
| Storage Temp. | 2-8 °C |
| Storage Class | 6.1A - Combustible acute toxic Cat. 1 and 2 / very toxic hazardous materials |
Description
Application
It is applied in products like mouthwashes throat lozenges and sprays to reduce microbial load in the oral and throat cavity.
Purpose
Its main purpose is to kill or inhibit bacteria and other microorganisms helping prevent infections and maintain oral hygiene.
General Description
Cetylpyridinium chloride monohydrate is a cationic surfactant with antimicrobial properties commonly used in oral and topical formulations.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
