Chloroacetonitrile PurCert Secondary Working Standard for GC [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 1.3 hPa ( 30°C) |
| Water Solubility | Insoluble |
| Assay Purity | >=99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.422 |
| B pt. | 124-126°C |
| M pt. | 38°C |
| Density | 1.200 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226 - H301 + H331 - H310 - H319 - H411 |
| Precautionary Statement | P210 - P273 - P280 - P301 + P310 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P311 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29269000 |
| Flash point | 118°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
Description
Application
It is used as an intermediate in organic synthesis particularly in the manufacture of pharmaceuticals agrochemicals and specialty chemicals.
Purpose
Its primary purpose is to act as a versatile building block in chemical reactions for producing more complex compounds.
General Description
Chloroacetonitrile is a chlorinated nitrile compound derived from Acetonitrile characterized by a reactive cyano (CN) group and a chlorine substituent.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
