Chlorobenzene PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 11.8 mmHg ( 25°C) |
| Water Solubility | 0.4 g/L (20 ºC) |
| Autoignition temp. | 1178°F |
| Explosion limit | Array |
| Assay Purity | Array |
| Refractive index | n20/D 1.524 |
| B pt. | 132°C |
| M pt. | |
| Density | 1.106 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226,H315,H332,H411 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P240 - P273 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P312 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | 29039110 |
| Flash point | |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1134 |
Description
Application
It is widely used as a solvent and as an intermediate in the production of pesticides dyes rubber-processing chemicals and pharmaceuticals.
Purpose
Its primary purpose is to serve as a raw material and solvent in chemical manufacturing processes.
General Description
Chlorobenzene is an aromatic organic compound formed by substituting a hydrogen atom in Benzene with a chlorine atom.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
